GetYourGuide, size en iyi şekilde hizmet vermek için çerezleri kullanır. Bu siteye göz atmaya devam ederek, çerezlerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla ayrıntıyı gizlilik politikamız içinde bulabilirsiniz.

Kapat
Vatikan
Uygun etkinlikleri görmek için istediğiniz tarihleri girin
Hemen Biletinizi Alın!

Vatikan: Turlar ve Biletler

Vatikan: tüm turları ve etkinlikleri görün

Roma şehrinin vazgeçilmezleri

1378 bilet ve turun tümünü görün

Vatikan Şehir Devleti nedir?

Vatikan Şehir Devleti hakkında çok şey duyulmuştur, ama gerçekten burası nedir? Roma'nın bir bölümü müdür, bağımsız mıdır yoksa sadece papalara özel midir? Vatikan Şehir Devleti üzerine birçok farklı ve gizemli hikaye mevcuttur, işte 5 tane etkileyici gerçek.

Dünyadaki en küçük ülke

Dünyadaki en küçük ülke

842 sayılı küçük nüfusuyla ve 110 akrelik arazisiyle (New York Central Park'ın sekizde biri büyüklüğündedir), Vatikan dünyanın en küçük bağımsız ulus devletidir.

Ticaret veya vergi olmadan işleyen ekonomi

Ticaret veya vergi olmadan işleyen ekonomi

Ticarete dayanmayan bir ekonomiye sahiptir ve Vatikan Şehir Devleti'nin gelir kaynağı bağışlar, müze giriş ücretleri, posta pulu, kitap ve hediyelik eşya satışlarıdır.

Gerçek bir kültür hazinesi

Gerçek bir kültür hazinesi

Yılda 4 milyondan fazla turist çeken ve popüler bir turistik yer olan Vatikan Şehir Devleti; dünyaca ünlü Vatikan Müzeleri, Sistina Şapeli ve Aziz Petrus Bazilikası'na sahiptir.

Papa'nın gizli kaçış tüneli var
Fotoğraf: Raja Patnaik @wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Papa'nın gizli kaçış tüneli var

Vatikan Şehir Devleti ve yakınındaki istihkamlı kale olan Castel Sant’Angelo arasında 1277 yılında gizli bir geçiş yolu yapılmıştır. Böylece, şehrin istila edilmesi durumunda, Papa'ya gizli bir kaçış yolu sağlardı.

Bunlar soytarılar

Bunlar soytarılar

Şehrin girişinde bekleyen, renkli giyinmiş adamlar İsviçre korumalarıdır. Eskiden paralı askerlerdir, günümüzde ise Vatikan Şehir Devleti'nin kalıcı ordusudur.

İçeriden ipuçlarımız

Gezmek için yılın en iyi zamanı

Vatikan Şehir Devleti, turistlerin yıl boyunca akın ettiği popüler bir turistik yerdir. Daha sakin bir zamanda gezmek istiyorsanız, Kasım-Şubat arası yoğun olmayan dönemi tercih edebilirsiniz.

Yeterli zaman ayırın

Vatikan Şehir Devleti'nde görülecek çok şey var, bu nedenle gezmek için yeterince zaman ayırın. Özellikle Sistina Şapeli'ni görmek isterseniz, Vatikan Müzeleri'ne 15:00'ten önce girmeniz gerekir, böylece Şapeli kapanmadan görebilirsiniz.

Tur rezervasyonu yapmak gerekli mi?

Tek başınıza da gezerek keşfedebilirsiniz. Vatikan Şehir Devleti'nin zengin tarihi hakkında daha çok bilgiye sahip olmak istiyorsanız eğer size sunulan turlardan birini seçebilirsiniz. Halka açık veya özel turlar mevcuttur. Özel turlar için çok önceden rezervasyon yapılması gerekir.

Papa'yı görün

Vatikan gezinizde, Papa'ya rastlamanız pek muhtemel değildir, fakat her Çarşamba günü yaz aylarında Aziz Petrus Meydanı'nda, kış aylarında ise Seyirci Salonu'nda halka açık görüşme yapar. Görüşme 10:30'da başlar, fakat çoğu turist daha erken gelerek yer tutar. Güvenlik 08:00-20:30 arası açıktır.

Yararlı Bilgiler

 • Ne zaman ziyaret edilir?
  Yılın 365 günü!
 • Ücreti ne kadar?
  Dışarıdan bakmak ücretsiz. Giriş bilet fiyatları değişir.
 • Rehbere ihtiyacım olacak mı?
  Zorunlu değildir, fakat önerilir.
 • Nasıl gidilir?
  Roma'dan taksi, otobüs, metro, tramvay ile veya yürüyerek ulaşılabilir. Daha fazla bilgi için, [buraya] bakın. (http://mv.vatican.va/3EN/pages/z-Info/MVInfo_Trasporti.html)
 • Ekstra ipuçları

  • Müzelerde büyük çantalara izin verilmez, bu nedenle küçük çantalar getirin!

  • Müzelerde genelde klima yoktur, bu nedenle bunaltmayacak giysiler giymeniz ve yanınızda su bulundurmanız önerilir.

Vatikan hakkında neler söylenmiş?

Genel değerlendirme
4.4 / 5
124.287 değerlendirmeye göre

mutlaka alin yoksa 2 saat sira beklersiniz

Metrelerce uzayan kuyrukta gunes altinda saatlerce beklemek istemiyorsaniz mutlaka alin. Direk girise gidiyorsunuz ve guvenlik gorevlilerine telefon uygulamasindaki mobil bileti gosterip rahatca iceri giriyorsunuz. Girdikten sonra hemen soldaki bankodan yine uygulamayi gosterip kagit biletinizi aliyorsunuz. Merak etmeyin burada hic sira yok. Sonra turnikeden kagit bileti okutup muzeyi gezmeye baslayabilirsiniz.

Roma, Paris gibi büyük şehirlerde zaman kazanmak için en iyi yöntem

İnternetten çok kolay bir şekilde bilet aldım ve buluşma noktasına gittiğimde görevli arkadaşlar hazır bekliyordu. Roma Paris gibi büyük şehirlerde zaman kazanmak açısından önemli bir fırsat oluşturuyor. 3-5 euro hesabı yapıp saatlerini sıra bekleyerek geçirmek istemeyenler için ideal

HİÇ SIRA BEKLEMEDEN BİLETLERİMİZİ ALDIK.

Hiç sıra beklemeden biletlerimizi aldık, fakat Vatikan çok büyük bir yer. Mutlaka profesyonel bir rehber eşliğinde gezilmeli. Buradan sadece bilet alıp kendiniz geziyorsunuz. Ben şimdiki aklım olsa bi turla anlaşıp onlarla gezerdim.

TAM 10.45DE BİLETİMİZİ GİŞEDEN ALDI ÇOK KOLAY BİR ŞEKİLDE MÜZEDE İDİK

BİRBUCUK GÜN ÖNCESİNDEN INTERNETTEN YAPTIRDIĞIM REZERVASYONUMUZ ZAMANINDA ONAYLANDI... HİÇ SORUN İLE KARŞILAŞMADIK. BİNLERCE KİŞİLİK SIRAYI BEKLEMEDEN HEMEN GİRİŞ YAPTIK.... ÇOK MEMNUNUM...

Kesinlikle ve de kesinlikle mükemmel bir deneyim

Vatikan'ın önündeki uzun kuyrukta bekleyen yorgun insanları gördükten sonra iyi ki ön rezervaryonlu bilet satın almışım diyorsunuz. Sorunsuz bir giriş yaptık.çok teşekkürler

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli: Bilet Öncelikli Giriş Değerlendiren: