GetYourGuide, size en iyi şekilde hizmet vermek için çerezleri kullanır. Bu siteye göz atmaya devam ederek, çerezlerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla ayrıntıyı gizlilik politikamız içinde bulabilirsiniz.

Kapat
Stonehenge
Uygun etkinlikleri görmek için istediğiniz tarihleri girin
Hemen Biletinizi Alın!

Stonehenge: Turlar ve Biletler

Stonehenge: tüm turları ve etkinlikleri görün

Stonehenge Tarihi Hakkında 5 Gerçek

Stonehenge tarihi gizemle örtülüdür, kökeni veya amacı hayale dayanıyor olabilir. Birçoğuna göre uzaylılar tarafından yapılmıştır! İşte dünyanın en ünlü tarih öncesi anıtı hakkında inkar edilemez 5 gerçek.

5000 Yaşında

5000 Yaşında

Stonehenge, birçok etap sonucu dikilmiştir. Radyoaktif karbon izotopu tahminine göre, ilk inşası Piramitlerden birkaç yüzyıl öncesine; yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanır.

Tarih Öncesi Mezarlık

Tarih Öncesi Mezarlık

Stonehenge'a birçok işlev atfedilmiştir. Bunlardan biri, tarih öncesi mezarlık alanı olarak kullanılmasıdır – İ.Ö. 3000'e dayanan yakılmış ölülerin külleri bulunmuştur.

Tarihi Bilimadamları

Tarihi Bilimadamları

Yaşına rağmen, Stonehenge'ın güneşin batış ve doğuş yörüngesiyle aynı hizada olması çok gelişmiş bir matematik ve geometri bilgisini kanıtlar.

Çok Uzaktan Gelen Taşlar

Çok Uzaktan Gelen Taşlar

Büyük taşlar 9 metre uzunluğunda ve 20 ton ağırlığındadır. 32 kilometre uzaklıktan getirilmiştir. Küçük taşlar 3 veya 4 tondur ve 241 kilometre uzaklıktan getirilmiştir.

Rahatsız Edici Solucanlar

Rahatsız Edici Solucanlar


 1. yüzyılda bu yer üzerine yapılan araştırmalarda, Charles Darwin Stonehenge taşlarının solucanlar nedeniyle toprağa gömüldüğü sonucuna varmıştır.

İçeriden ipuçlarımız

Sesli Rehberin Avantajları

Stonehenge'ı iyi gezebilmek, tarihini ve üzerine olan teorileri detaylı öğrenebilmek için ücretsiz bir sesli rehberden yararlanın. Daha da iyisi, sesli rehber için sıralarda beklemek zorunda kalmayın, ücretsiz olarak internetten indirerek taşınabilir müzik aletinizle dinleyebilirsiniz.

Salisbury'de Durun

Stonehenge'dan 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve muhteşem bir Katedral'e sahip olan pitoresk Orta Çağ şehri Salisbury'i keşfedin. Geziniz için bunca yol yapmışken, iki saat daha giderek bu güzel tarihi cevheri keşfetmeye değer.

Gün Batımının Keyfini Çıkarın

Stonehenge günün her saati muhteşemdir, özellikle gün batımında büyüleyicidir! Zamanını ona göre ayarlarsan, pişman olmazsın. Stonehenge'ın gün batımı çok popülerdir, bu nedenle yalnız olmayacaksınız! Sakin bir gezi için erken gelmeniz gerekir. Her yıl, Haziran ve Ağustos dışında, ziyaretçiler için 21:30'da açılmaktadır. Haziran ve Ağustos'ta ise 09:00'da açılır.

Yararlı Bilgiler

 • Ne zaman ziyaret edilir?
  9:30-19:00. Haziran ve Ağustos'ta 09:00'da açılır.
 • Ücreti ne kadar?
  Normal yetişkin girişi 14.50 GBP'dir.
 • Rehbere ihtiyacım olacak mı?
  Ücretsiz sesli rehberler mevcuttur veya önceden internetten indirilebilir.
 • Nasıl gidilir?
  Araba ile: A360 yolu "Airman's Corner"da. Otobüs ile: "Stonehenge Tour Bus" toplu taşıma aracı Salisbury tren ve otobüs duraklarından kalkar.
 • Ekstra ipuçları

  • Son giriş belirtilen kapanış saatinden iki saat öncedir.

  • Stonehenge girişi zamanlı önceden belirli biletlerle olduğu için, önceden yer ayırtma gereklidir.